Morąg
Morąg znajduję się w województwie warmińsko-mazurskim. W Morągu znajdują się ruiny zamku nad dawnym jeziorem Morąskim. Był zbudowany w stylu gotyckim przez Krzyżaków w pierwszej połowie XIV wieku na planie regularnym w miejscu drewnianej warowni z XIII wieku.
Zamek posiadał cztery skrzydła z dziedzińcem, otoczone głęboką fosą. Zamek był siedzibą wójtów, a w XV wieku komturów krzyżackich, następnie starostów książęcych. Zaniedbany przez władze pruskie w XVIII wieku uległ ruinie. W XIX wieku został częściowo rozebrany.
Zamek zbudowany został około 1280 roku przez zakon krzyżacki na cyplu nad jeziorem Morąg. Od strony zachodniej i południowej zamek broniony był przez wody jeziora natomiast z pozostałych dwóch stron przekopano fosę. W początkowych latach swojego istnienia był on siedzibą prokuratora krzyżackiego.
Założenie powstało na planie zbliżonym do trapezu. W części południowo-wschodniej znajdował się podpiwniczony budynek mieszkalny (dom zamkowy) a do niego z północy i zachodu przylegały mury obronne, wewnątrz których powstał dziedziniec. Wjazd na niego prowadził od strony północnej. Cały zamek otaczały drugie mury a w ich narożu od strony południowej znajdowała się kwadratowa wieża natomiast przy narożniku północno -zachodnim znajdowała się wieża strzegąca przejazdu bramnego. Tym samym cały wjazd do ówczesnego zamku prowadził od narożnika zachodniego wzdłuż murów zewnętrznych i wewnętrznych tzw. międzymurzem dookoła zamku aż do bramy w części północnej. Warownię otaczała szeroka i głęboka fosa.
http://atrakcyjnaturystyka.pl/index.php/warminsko-mazurskie/199-morag-zamek#sigFreeId404d128985
W 1331 roku rozbudowano założenie i wtedy miał w nim swoją siedzibę wójt krzyżacki. Prace trwały przez pięćdziesiąt lat. Do istniejącego budynku dostawiono po bokach dwa skrzydła mieszkalne i całe założenie mieszkalne było w kształcie litery "U". Zwiększono także obronność zamku wystawiając w narożniku wschodnim tzw. wieżę ostatniej obrony. U podnóża miała ona kształt okręgu natomiast wyżej ośmioboku.
Obecnie zachowało się jedno skrzydło oraz fragmenty murów. Obecny zamek to północno-zachodnie renesansowe skrzydło, odsłonięte i częściowo nadbudowane fundamenty wszystkich budowli średniowiecznych, murów obronnych a także zrekonstruowane pierwsze kondygnacje dwóch wież i fragmenty gotyckich murów z dawną bramą wjazdową oraz odtworzona na całej długości XIII- wieczna fosa. Zamek można zwiedzać od 9-tej do zmierzchu. Dziedziniec zamkowy udostępniany jest pod różnego rodzaju imprezy plenerowe a nocleg na zamku z duchami zapewnia niepowtarzalne wrażenia wszystkim gościom.